Browin Blog - Jak być bardziej eko w kuchni?

Jak być bardziej eko w kuchni?

2021-06-17
ulubione

Zakupy z listą i swoimi wielorazowymi siatkami na warzywa — pewne kwestie związane z racjonalizowaniem potrzeb i proekologicznym podejściem do wizyty w sklepach z żywnością czy na targach weszły lub wchodzą nam w nawyk. Jeśli chcesz jednak wprowadzić do swojej kuchni jeszcze więcej ekologii, a zarazem oszczędności — przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad, jak nie marnować jedzenia i wykorzystywać je w optymalny sposób. Nie spodziewasz się, ile produktów, które mogą trafić na Twój talerz, zazwyczaj po prostu wyrzucasz... Od dziś, mamy nadzieję, przestaniesz to robić!


Najczęstszym błędem popełnianym w kuchni jest marnowanie jedzenia — i nie chodzi tutaj o wyrzucanie żywności zepsutej lub takiej, której termin ważności upłynął. O tym, jak nie marnować jedzenia — przeczytasz w naszym wpisie "7 sposobów, by wydłużyć świeżość jedzenia i nie marnować go!", a także nieco na ten temat znajdziesz w artykule "Jak suszyć żywność?". Dziś poruszmy natomiast kwestię wywarów, które podobnie jak inne obiadowe, nieskonsumowane "naddatki" można mrozić. Zbyt duża ilość rosołu lub bulionu warzywnego, zamknięta i zamrożona w strunowym woreczku, to idealna baza pod aromatyczne i apetyczne sosy, smażony ryż, paelle, risotto czy... inne zupy! Nie wylewaj niedzielnego rosołu — jeśli zostało coś w wazie, zachowaj go na potem. Podobnie postępuj z wywarem powstałym podczas gotowania mięsa, np. na farsz pierogowy. "Esencja" z mięsa i warzyw ubogaca wodę i możesz ją wykorzystać do przygotowania choćby kolejnej zupy.

Serwatka to temat rzeka - o niej również warto tutaj wspomnieć, gdyż wykorzystanie serwatki w kuchni to najlepszy sposób na jej mądrą utylizację. O tym, dlaczego nie wolno wylewać serwatki do ścieków, przeczytacie we wpisie "SERWATKA - NIE WYLEWAJ, WYKORZYSTAJ!" - dziś wspomnimy więc tylko, że ten cenny płyn wykorzystasz do zrobienia sera ricotta, a także do wypieku domowego chleba. Serwatka sprawdzi się także jako baza do zup i sosów!

Lubisz rzodkiewki? Kupujesz marchew z piękną nacią? Zarówno liście rzodkiewki, jak i nać nadadzą się na pesto, które będzie wspaniałym dodatkiem do makaronów lub kanapek! Wystarczy oliwa, odrobina przypraw i blender.

Zbyt duża ilość pieczywa może zostać zamrożona (im szybciej, tym lepiej), jeśli jednak w Twoim chlebaku część bułek lub chleba straci swoją świeżość, wysusz je do końca i zmiel albo zetrzyj na bułkę tartą. Schowana w słoiku przyda się do wysypania formy do pieczenia, jako dodatek do kotletów lub panierka do ryb!

Segregacja śmieci to niezwykle ważny punkt na drodze do poprawy jakości życia na naszej planecie. Niech nie będą Ci więc obojętne wszystkie bioodpady, z których wykonasz np. kompostownik. Własny domowy kompostownik to fantastyczne źródło cennego nawozu, który poprawi kondycję Twoich roślin. Jak założyć własny kompostownik, możesz przeczytać we wpisie "Kompostownik w wiadrze fermentacyjnym – to proste i pożyteczne!" - spróbuj, gorąco zachęcamy!

Chcesz być eko? Wybieraj przetwory w szkle - staraj się nie kupować plastikowych opakowań lub chociaż ogranicz ich ilość i szukaj rozwiązań, które wystarczą na dłużej. Kasza lub ryż bez woreczków pozwoli Ci na ograniczenie plastiku, a także wygodniejsze gotowanie - w końcu możesz użyć tyle produktu, ile Ci potrzeba, a nie tyle, ile zawiera woreczek. Nadwyżki passaty (czyli sosu pomidorowego) z kartonowego opakowania możesz przelać do szkła i cieszyć się nią nawet do 5 dni, przechowując w lodówce. Staraj się przychodzić do sklepu po produkty sypkie, płynne i na wagę ze swoimi wielorazowymi pudełkami i siatkami. To tak niewiele - a tak wiele!

Ilość plastikowych opakowań możesz również ograniczyć poprzez przygotowywanie własnego, domowego jogurtu - w takich ilościach, jakie potrzebujesz. Zrobienie domowego jogurtu jest banalnie proste, nie wymaga ani czasu, ani specjalistycznych umiejętności. Informacje o tym, jak go zrobić, znajdziesz we wpisie "Domowy jogurt. Jak zrobić i dlaczego warto?".

Filtrowanie i destylowanie wody - to kolejny sposób na ograniczenie plastiku. Przefiltrowaną w dzbanku wodę przelej do szklanych lub metalowych butelek i zabieraj ze sobą, gdzie tylko zechcesz - do domu, do pracy, na piknik. Twój kosz na śmieci - dotąd pełny butelek, nagle przestanie zapełniać się w ekspresowym tempie. Gwarantujemy! Jeśli interesuje Cię natomiast temat wody destylowanej - na naszym blogu znajduje się artykuł "Woda destylowana w Twoim domu – do czego służy i jak jej używać?" - zapraszamy do lektury!

Woda, która pozostała po gotowaniu warzyw, np. na sałatkę jarzynową, jest idealnym źródłem cennych składników, za które podziękuje nam nasza roślinność. Mając więc taką wodę - nie wylewaj jej. Podlej nią kwiaty w swoim mieszkaniu czy rabatki w przydomowym ogródku. Efekty pozytywnie Cię zaskoczą!

Nie bój się eksperymentować w kuchni! To ostatni już punkt, ale niezwykle ważny - przygotowując domowe obiady, ale także przetwory, soki, własne wędliny, sery i pieczywo, również przyczyniasz się do stylu życia bardziej eko! Po pierwsze - zużywasz mniej plastiku, po drugie - dbasz o swoje zdrowie! Wiesz co jesz i co ląduje na talerzach Twoich bliskich! Baw się komponując smaki, odkrywając swoje kulinarne talenty i jednocześnie dbaj o Ziemię - bo jest tylko jedna!

...bo domowe jest lepsze!