Browin Blog - Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

2022-11-17

Kwasek cytrynowy (zwany również kwasem cytrynowym — citric acid), to obok sody oczyszczonej drugi produkt, którego nie powinno zabraknąć w naszych domach. Związek ten występuje niemal wszędzie — znajdziemy go pod symbolem E330, jako składnik wielu napojów, przypraw, sosów, a także przetworów, szczególnie mięsnych i rybnych. Pomimo oznaczenia "E", nie należy się go jednak bać. Kwas cytrynowy to naturalny środek, który dzięki skuteczności w niszczeniu bakterii i grzybów odnalazł swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz chemicznym. Osobom związanym z destylacją kwas cytrynowy znany jest przede wszystkim z uwagi na swoje właściwości odkamieniające. Winiarze i nalewkarze stosują go zaś jako przeciwutleniacz i regulator kwasowości. W jakich innych obszarach warto jeszcze zastosować kwas cytrynowy? Dowiecie się tego czytając ten artykuł.

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Odkamienianie sprzętów

Wspominane już wyżej odkamienianie nie dotyczy jedynie aparatów destylacyjnych. Użycie kwasku cytrynowego pozwoli nam na szybkie pozbycie się kamienia np. z czajników. Stosować go można zarówno do czajników elektrycznych, jak i tych tradycyjnych. W tym celu wystarczy wsypać do środka saszetkę kwasku cytrynowego (ok. 20-30 g), zalać wodą, zagotować i pozostawić na kilka godzin do całkowitego wystygnięcia. Następnie wylać zawartość czajnika i w razie potrzeby powtórzyć proces. Przed skorzystaniem z wody należy jeszcze kilkukrotnie zagotować i wylać jej kolejne porcje, aby pozbyć się resztek roztworu i kamienia.

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Czysta kuchnia i łazienka

Jeśli nie chcecie sięgać po chemię ze sklepowych półek i macie ochotę na wykorzystanie czegoś bardziej naturalnego, to kwas cytrynowy przyjdzie Wam z pomocą. Czysty i tani kwas cytrynowy będzie idealnym składnikiem do wykonania pasty do czyszczenia armatury. Pasta taka sprawdzi się przede wszystkim do usuwania osadu i zabrudzeń z kranów i umywalek, z wanny oraz WC. "Wyprodukowanie" takiej domowej pasty jest banalnie proste — wystarczy zmieszać 3 łyżki sody oczyszczonej z 4 łyżkami kwasku cytrynowego oraz kilkoma kroplami wody. Dokładnie wymieszane w miseczce składniki przenieście na gąbkę, a następnie przystąpcie do szorowania. Pastę wystarczy porządnie spłukać wodą — i gotowe. Efekty gwarantowane! Kwasek cytrynowy pozwoli nam również na szybkie wyczyszczenie toalety. W tym celu należy zasypać wnętrze muszli toaletowej kwaskiem, pozostawić na 10 minut, a następnie ponownie zasypać, tym razem sodą — i umyć za pomocą szczotki. Osad z kamienia zniknie raz-dwa!

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Wybielanie

Kwas cytrynowy znany jest również ze swoich właściwości wybielających. Jeśli więc macie na białych ubraniach uporczywe plamy, których nie dało się do końca usunąć, to być może dodatek kwasu cytrynowego rozwiąże ten problem. Przed praniem warto namoczyć ubrania w wodzie z dodatkiem tego związku. Zastosowanie kwasku pozwoli również na odświeżenie bieli nieco już znoszonych ubrań. Zastosowanie kwasku w pralce sprawi, że dodatkowo ją odkamienicie i przedłużycie jej żywotność, a Wasze pranie będzie pachniało przyjemnie, świeżo i cytrynowo!

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Usuwanie osadów i przypaleń

Osad z kawy lub herbaty zniszczył Wasz ulubiony kubek, szklankę lub dzbanek? Kupione produkty nie radzą sobie z usunięciem przypaleń na garnku? Tutaj również sprawdzi się kwasek. Wystarczy wysypcie łyżeczkę kwasku na lekko wilgotną gąbkę i przetrzeć naczynia, a następnie dokładnie je wypłukać. Kwas cytrynowy możecie również stosować w zmywarkach — dodając 1 łyżeczkę na każdy cykl mycia. Przy usuwaniu uporczywych przypaleń warto zastosować metodę podobną do odkamieniania czajnika — wsypać opakowanie kwasku na dno garnka, zalać go wodą, a następnie całość zagotować.

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Zamiast mydła

Ta porada przyda się szczególnie mężczyznom, którzy ze względu na rodzaj swojej pracy, naprawę samochodu albo zajęcia w przydomowym warsztacie nie mogą pozbyć się z dłoni śladów powstałych na skutek kontaktu ze smarami. Kwasek pomoże również usunąć plamy z jagód czy buraków. Wystarczy wysypać odrobinę na dłonie, zwilżyć, a następnie wetrzeć w dłonie. Plamy powinny zacząć znikać. W razie potrzeby proces powtórzyć.

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Piękne i świeże owoce

Jeśli chcecie, by Wasze owoce zachowały dłużej świeżość, a do tego piękny wygląd, warto ich skórkę spryskać roztworem zrobionym z 1 łyżeczki kwasku rozpuszczonego w 200 ml wody. Taka mieszanka zapobiegnie rozwijaniu się pleśni oraz czernieniu powierzchni owoców. Uwaga! Pamiętajcie, by po takim zabiegu przed spożyciem dokładnie przemyć owoce pod bieżącą wodą lub obrać je ze skórki.

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Niezbędny podczas gotowania

Kwas cytrynowy, jako naturalny składnik, można dodawać do przepisów tak samo jak sok z cytryny lub ocet. Sprawdzi się to np. podczas marynowania pomidorów, zakwaszania zup czy przygotowywania sałatek. Posypanie guacamole lub surowego awokado kwaskiem sprawi, że unikniemy jego brzydkiego brązowienia. Kwasek cytrynowy można również wykorzystać zamiast soli w przepisach na chleb na zakwasie. Kwasu cytrynowego warto użyć również podczas gotowania dziczyzny. Spryskując mięso roztworem kwasku i wody wyeliminujemy z niego wszelkie bakterie. Dodanie odrobiny kwasku cytrynowego tuż przed końcem smażenia dżemu lub konfitury spowoduje, że zachowają one żywe i naturalne kolory.

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Nawóz w przydomowym ogródku

Przepis na ten eko-nawóz przyda się szczególnie tym, którzy hodują pomidory i ogórki. 1 łyżeczka kwasku cytrynowego dodana do 10 L wody sprawi w ogródku prawdziwe cuda. Tak przygotowany roztwór umożliwia nawożenie roślin raz w tygodniu, w stężeniu ok. 500 ml na 1 krzak pomidorów lub ogórków. Nawóz z kwasku wspomoże wzrost roślin oraz ich owocowanie. Podlewanie roślin takim roztworem raz w tygodniu może przyśpieszyć ich wzrost nawet o 25%! Dodatkowo nawóz ten zabezpieczy rośliny przed chorobami, szczególnie przed zgnilizną wierzchołkową, często dotykającą pomidory. Za nawóz z kwasku podziękują nam również bakłażany i papryki.

Usuwanie brzydkich zapachów z pomieszczeń

Zadymione pomieszczenia, w których gości zapach spalenizny lub lekka stęchlizna nie są miejscami przyjemnymi do życia. Kiedy jednak zastosujemy trik z kwaskiem cytrynowym, możemy pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrz nawet w kilka godzin! Wystarczy wsypać do garnka ok. 30 g kwasu cytrynowego, a następnie zalać go ok. 500 ml wody. Następnie należy garnek postawić na ogniu i pozwolić na powolne wygotowywanie się roztworu. Trzeba robić to do momentu, aż brzydki zapach zostanie zniwelowany, w razie potrzeby uzupełniając zawartość garnka nową porcją mieszaniny kwasku i wody.

Kwasek w akwarystyce

Z niezwykłych właściwości kwasku cytrynowego powinny skorzystać także osoby posiadające akwaria i terraria. Użycie kwasku podczas czyszczenia szyb z nalotów i glonów pozwoli w niezwykle szybki sposób usunąć uporczywe zanieczyszczenia.

Kwasek cytrynowy - niezbędny pomocnik, nie tylko podczas porządków świątecznych

Na piękne włosy

Na koniec mamy jeszcze jedną propozycję zastosowania kwasu cytrynowego, a mianowicie jako dodatku do kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Rozsądne wykorzystanie kwasku pozwoli na naturalne rozjaśnienie włosów. Z udziałem kwasku wykonacie również "płukanki zakwaszające", których celem jest domknięcie łusek włosów, ich nabłyszczenie i wygładzenie, a także ograniczenie elektryzowania i obniżenie pH skóry. W tym celu wystarczy dodać odrobinę kwasku cytrynowego do ulubionych masek, odżywek lub szamponów. Należy to jednak robić z wyczuciem, gdyż zbyt duża ilość kwasku w kosmetykach może spowodować przesuszenie włosów.

Podsumowując...

Kwas cytrynowy znajduje szerokie zastosowanie i odpowiednio używany działa bardzo skutecznie. Jego fantastyczne właściwości zapewnią Wam m.in. szybsze i efektywne sprzątanie, pranie, a także ułatwią zadbanie o siebie i Wasze rośliny. Kwas cytrynowy to substancja stosunkowo bezpieczna i mało drażniąca. Przynosi wiele pożytku i warto mieć ją zawsze pod ręką. Przyda się w każdym gospodarstwie domowym (podobnie jak ocet czy soda oczyszczona), bo jest to najbardziej wszechstronny produkt czyszczący, prawdziwy eko-detergent!

...bo domowe jest lepsze!