Browin Blog - NOWOŚĆ ENOVINI RK30

NOWOŚĆ ENOVINI RK30

2021-07-08

Smaczne wino z kwaśnych owoców? Teraz to możliwe!

Codziennie zmieniamy się dla Was — poszerzając ofertę asortymentową i dostosowując ją do Waszych konkretnych potrzeb. Przykładem tego jest właśnie nasz nowy produkt, który dedykujemy wszystkim pasjonatom domowego wina.

Jakie drożdże do win z kwaśnych owoców?

Drożdże winiarskie Enovini RK30 - redukujące kwasowość szlachetne drożdże w płynie, to niezwykle łatwy w użyciu produkt, niewymagający wstępnego namnażania (przygotowania matki drożdżowej, co jest konieczne w przypadku tradycyjnych drożdży w płynie). Przy użyciu tych drożdży z łatwością przygotujesz wina z owoców o wysokiej kwasowości, również wytrawne i półwytrawne. RK30 polecamy szczególnie do produkcji domowego wina z agrestu, malin, moreli, porzeczek, wiśni oraz winogron. Dzięki użyciu tych drożdży docelowo zredukujesz kwasowość nawet do 30% i otrzymasz pyszny, aromatyczny i pełny w smaku trunek!

Dlaczego Enovini RK30 - redukujące kwasowość?

Naszą nowość cechuje wysoka jakość — jedno opakowanie tych szlachetnych drożdży w płynie pozwoli na przygotowanie do 25 L nastawu, klarownego owocowego wina o pełnym bukiecie i aromacie, a także mocy do 14% alkoholu! Bardzo istotnym atutem produktu jest brak konieczności walczenia z dużą zawartością kwasów w moszczu - zapomnij o kłopotach z dodawaniem cukru, kupażowaniem czy rozcieńczaniem moszczu. Drożdże te dają możliwość znaczącego zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania wody z przepisu na wino! Dzięki ich użyciu redukowany jest kwaśny posmak, co pozwala otrzymać zbalansowane wino, pełne i bogate w aromaty. Poniższa tabela przedstawia ilość kwasów organicznych, a także ilość wody, jaką należy dodać przy zastosowaniu drożdży Enovini RK30 - redukujących kwasowość, w porównaniu do innych drożdży.
Owoc Ilość kwasów organicznych [g/l] 
Ilość wody jaką należy dodać do 1 L moszczu [L]
Enovini RK30 inne drożdże
agrest 19 0,5 1,1
maliny 16 0,2 0,8
morele 13 - 0,4
porzeczki białe i czerwone 24 0,9 1,7
porzeczki czarne 30 1,3 2,3
winogrona 12 - 0,3
wiśnie 13 - 0,4


Koniecznie sprawdź nasz przepis na wino półwytrawne z czarnych porzeczek.

Co zawierają drożdże Enovini RK30 - redukujące kwasowość?

Nie mamy nic do ukrycia! Składniki produktu to: brzeczka słodowa, woda, kwas cytrynowy, drożdże Saccharomyces cerevisiae oraz wodorofosforan (V) amonu. Jest w tych drożdżach także spora dawka entuzjazmu, jaki towarzyszył nam przy pracy nad tym jakże oczekiwanym przez winiarzy produktem, a także ogromna dawka satysfakcji, że działania te przyniosły tak wspaniały efekt, pozwalający zapomnieć o dotychczasowych problemach z kwasowością wielu naszych sezonowych owoców, dotąd "trudnych" z winiarskiego punktu widzenia.

Jak stosować drożdże Enovini RK30 - redukujące kwasowość?

Saszetkę z płynem wstrząśnij w celu dokładnego wymieszania produktu, a następnie dodaj do naczynia z nastawem na wino o temperaturze 20-25°C. I już - to takie proste! Jedno opakowanie o pojemności 20 ml wystarczy do wykonania ok. 25 L nastawu o mocy 14% alkoholu!
Uwaga! Tak jak pozostałe drożdże, do optymalnego przebiegu fermentacji Enovini RK30 również potrzebują dodatku pożywki, którą oczywiście znajdziecie w naszej ofercie.

...bo domowe jest lepsze!