Browin Blog - Oczyszczanie organizmu na lato – czy warto przygotować się na sezon warzywno-owocowy?

Oczyszczanie organizmu na lato – czy warto przygotować się na sezon warzywno-owocowy?

2022-07-08

Po zimowym czasie cięższych, duszonych dań nadchodzi czas na odmianę. Żywienie sezonowe zakłada, że to, co jemy, zmienia się wraz z porą roku. Wpływa na to dostępność warzyw, i owoców, a także nasz stan zdrowia i samopoczucie. W okolicy marca większość z nas z niecierpliwością wyczekuje nowalijek i myśli o tym, aby zrobić detoks. Zanim jednak zaczniemy jeść, to co jest młode i świeże dobrze jest z organizmu usunąć to, co stare i niepotrzebne. 

Oczyszczanie organizmu na lato – czy warto przygotować się na sezon warzywno-owocowy?

Jak oczyścić organizm?

Oczyszczanie organizmu to modny temat. Wiele osób jednak nie wie, że może oznaczać wiele procesów. Zanim kupisz suplementy na detoks, zastanów się, co chcesz oczyszczać? Jakie układy w Twoim organizmie są najbardziej obciążone lub najsłabsze? Czy chodzi o oczyszczenie jelit ze złogów, czy celem jest odciążenie i regeneracja poszczególnych narządów? Detoksu nie powinno przeprowadzać się samemu, ponieważ metoda oczyszczania powinna być dobrana do możliwości zdrowotnych pacjenta – najlepiej po analizie badań i kondycji zdrowia. Pamiętaj więc aby wszelkie diety mające na celu poprawę stanu Twojego organizmu konsultować z dietetykiem.

Oczyszczanie organizmu na lato – czy warto przygotować się na sezon warzywno-owocowy?

Oczyszczanie organizmu na lato – czy warto przygotować się na sezon warzywno-owocowy?

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Najlepsza metoda zakłada, że o oczyszczanie z toksyn dbamy każdego dnia. Pamiętajmy, że narządy odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn to: nerki, wątroba, jelito grube, skóra oraz płuca. Pracują one każdego dnia i to właśnie te narządy trzeba wspierać, aby ciało nie było obciążone zbędnymi metabolitami. Poniższe produkty odpowiednio wkomponowane w codzienną dietę gwarantują najlepsze i najtrwalsze efekty oczyszczania:

  • Surowe warzywa i owoce, zwłaszcza zielone i kwaśne. Detoks sokowy warto przeprowadzać, przygotowując soki lub koktajle zawierające szpinak, liście pietruszki, jarmuż, kapustę, seler naciowy z dodatkiem cytryn, grejpfrutów, ananasa, granatów i kwaśnych jabłek. Dodatkowo do takich koktajli warto dodać spirulinę lub chlorellę.
  • Produkty wysokobłonnikowe, które będą oczyszczały jelita ze złogów: otręby, płatki owsiane, truskawki, suszone śliwki, twarde, mało dojrzałe jabłka, karczochy, nasiona lnu, babki płesznik, nasiona chia oraz fasola.
  • Produkty bogate w antyoksydanty, wspierające produkcję endogennych przeciwutleniaczy (jak glutation) i wspomagające pracę narządów: wszystkie zielone, liściaste warzywa, kiełki, orzechy i nasiona, herbatę matchę oraz zieloną, ostropest plamisty i wiele innych produktów (w tym ziół), które powinny być dobrane indywidualnie. 
  • Zioła, napary ziołowe i nalewki wykonane ze składników dobranych pod określone problemy zdrowotne najlepiej przez fitoterapeutę.
  • Przyprawy, które wzmacniają trawienie, mają korzystny wpływ na florę jelitową oraz dostarczają antyoksydantów, między innymi cynamon, kurkuma, goździki, anyż i pieprz.

Po czym poznać, że organizm się oczyszcza?

Objawy oczyszczenia organizmu to między innymi: częstsze wypróżnienia, intensywne pocenie się, wzmożone pragnienie, kaszel, zaburzenia snu, odczyny alergiczne, objawy grypopodobne (włącznie z gorączką), a także pojawiające się na skórze wypryski lub wysypka. Niekiedy w trakcie detoksu dopada nas słabość, ale objawem może być też zwiększona ilość energii i nadpobudliwość (zwłaszcza u dzieci).  

Dieta oczyszczająca organizm 

Czy warto stosować szybki detoks odchudzający? Niekoniecznie. Żaden detoks nie ma na celu odchudzania a jedynie odciążenie organizmu z niepotrzebnych metabolitów i niestrawionych resztek pokarmowych. Stosując dietę głodówkową (np. owocowo-warzywną dr. Dąbrowskiej) można szybko schudnąć, po czym – równie szybko przytyć. Detoks powinien być metodą dietetyczną dobrze zbilansowaną, wspartą odpowiednimi ziołami i nastawioną na konkretne efekty zdrowotne. Najpopularniejsze jest oczyszczanie jelit oraz detoks wątroby. Jelita oczyszcza się mechanicznie poprzez stosowanie lekkostrawnej, wysokobłonnikowej diety, a wątrobę poza dietą z ograniczeniem mięsa, tłuszczów zwierzęcych i ciężkostrawnego jedzenia warto wspierać ziołami i żywnością funkcjonalną nakierowaną na ochronę wątroby (np. karczochy, ostropest plamisty). 

Podsumowanie

Letnie porządki leżą w naszej naturze. Lubimy na lato wytrzepać pościel, odświeżyć mieszkanie i podobnie odkurzyć zakamarki naszego organizmu. Warto to robić szczególnie na lato, ale w sposób przemyślany, aby nie odczuwać nadmiernych skutków ubocznych. Najlepszą metodą jest jednak dbanie o dietę codziennie, aby sezonowy detoks nie był potrzebny.

Oczyszczanie organizmu na lato – czy warto przygotować się na sezon warzywno-owocowy?

...bo domowe jest lepsze!