Browin Blog - Światowe życie hot doga

Światowe życie hot doga

2021-06-29
ulubione

Po burgerach, o których pisaliśmy w tym artykule, przyszedł czas na inny znany na całym świecie fast food, a mianowicie hot dogi, które swoje święto obchodzą 4 lipca. W Polsce — królują zwłaszcza na stacjach paliw, w osiedlowych sklepach jako szybka przekąska, a także bardzo często jako smakowite danie dla dzieci podczas przygotowywania domowych biesiad na łonie natury. Najczęściej kojarzone są jednak z USA, a właściwie z Nowym Jorkiem. Co takiego ma w sobie bułka z parówką, że pokochały ją miliony? I czy we własnym domu można zrobić równie pyszne hot dogi, jak te do kupienia w Wielkim Jabłku?

Święto z ponad 100-letnią tradycją!

Dzień hot doga celebrowany jest od ponad 100 lat — zawsze 4 lipca, czyli w Święto Niepodległości USA. Obchody tego święta zapoczątkował konkurs jedzenia hot dogów na czas, urządzony w 1916 roku w Nowym Jorku. Do dziś konkurs ten nie tylko się odbywa, ale nawet stał się jednym z największych turniejów na świecie!

Skąd się wziął hot dog?

Skąd właściwie wzięło się to danie? Nie wiadomo! Autorami pomysłu, by połączyć parówkę lub kiełbasę z długą bułką i sosem, byli prawdopodobnie dwaj obywatele Austro-Węgier - już po swoim wyjeździe do Chicago. Nie ma na to jednak dowodów, a zasługi w wynalezieniu hot dogów przypisują sobie... Niemcy! Podobno, według dwóch różnych źródeł, przekąska ta ma swoje korzenie we Frankfurcie nad Menem. Jakkolwiek to było, najważniejsze, że hot dog smakuje tak dobrze!

Nie tylko bułka z parówką!

Z biegiem lat hot dogi przeszły drogę dłuższą niż najdłuższa stworzona do nich bułka i z prostego oraz szybkiego dania stały się polem do popisu dla wielu szefów kuchni. Hot dog to już nie tylko kiełbaska, bułka i sos. To danie, które zyskało wiele odmian (także wegetariańskich) i dodatków — w różnych wersjach smakowych!

Musztarda wiedzie prym!

Ketchup? Nie tym razem! Najpopularniejszym sosem do hot doga jest musztarda. Sos z pomidorów musi tym razem odejść w cień i zadowolić się pierwszym miejscem, ...ale wśród najpopularniejszych dodatków do frytek.

Co kraj to obyczaj!

Hot dogi przybierają obecnie różne i często nawet zaskakujące formy. Jedną z najciekawszych są hot dogi w kolorze czarnym — barwione popiołem węgla drzewnego. Gdzie można ich posmakować? Aby rozkoszować się ich smakiem, należy zafundować sobie wycieczkę do Japonii!

Parówki w kosmosie!

Inną ciekawostką związaną z tym prostym daniem jest fakt, że hot dogi znalazły się w menu astronautów z programu kosmicznego Apollo. To jak? Kto chętny na przegryzienie hot doga w przestrzeni kosmicznej? Wyobraźcie sobie musztardę w stanie nieważkości...

Na królewskim... pikniku!

To nieprawda, że na królewskim stole zawsze muszą królować eleganckie i wykwintne potrawy. W 1939 roku prezydent USA Franklin Roosevelt ugościł króla i królową brytyjską na pikniku, gdzie... wszyscy zajadali się właśnie hot dogami! Podobno królowi Jerzemu VI tak smakowały, że poprosił o dokładkę!

Rekordowa długość!

W 2011 roku w Paragwaju pobity został rekord w kategorii najdłuższego hot doga - rozmiar rekordzisty wyniósł 203 metry! Najdłuższa linia z ułożonych hot dogów miała zaś 1464,03 metra i została stworzona w sierpniu 2018 roku w Meksyku, zapisując się oczywiście do księgi rekordów Guinnessa. Inny rekord pobił zaś największy wózek do hot dogów, który miał 2,81 m szerokości, ponad 7 m długości i prawie 4 m wysokości! Gdzie można było go podziwiać? Oczywiście w USA w 2013 roku!

Corn dog — brat hot doga

Hot dog doczekał się rodzeństwa, a mianowicie corn doga — czyli parówki w cieście podawanej na patyku. Danie to początkowo popularyzowano w stanie Teksas, aktualnie ma już ok. 79 lat!

Zrób to sam!

Przygotowanie własnych domowych hot dogów nie jest wcale skomplikowane! Przygotowując parówki, możesz skorzystać z przepisu na parówki wieprzowe  lub parówki wieprzowo-wołowe. Pyszne domowe bułeczki idealnie skomponują się zaś z kiełbaską i domowym sosem. Przepisy na domowe sosy, czyli ketchup, majonez i musztardę znajdziesz zaś w tym wpisie.

...bo domowe jest lepsze!