Browin Blog - Węgiel aktywny - nie tylko do destylacji

Węgiel aktywny - nie tylko do destylacji

2021-06-24
ulubione

Węgiel aktywny to niezbędny w procesie destylacji środek, umożliwiający przeprowadzenie korekty smaku i zapachu wody pitnej oraz spirytualiów, poprzez adsorpcję substancji niekorzystnie wpływających na smak i aromat tych płynów. Mało kto wie jednak, że węgiel aktywny sprawdza się nie tylko w destylacji. Jak w pełni wykorzystać węgiel aktywny? O tym opowiemy Wam w dzisiejszym artykule.

Węgiel aktywny przydatny jest także w ogrodnictwie. Przy pomocy tego węgla możemy bowiem utworzyć warstwę filtrującą, np. podczas przygotowywania ozdobnych lasów w słoikach. Węgiel aktywny dodany na dno donic z roślinami, a także rozsypany wokół drzew, kwiatów, krzewów i traw pozwala na utrzymanie zieleni w efektownej, zachwycającej kondycji. Węgiel aktywny polecany jest również w uprawie delikatnych storczyków. Świetnie sprawdzi się również jako pochłaniacz wilgoci, dzięki czemu pomoże w usuwaniu pleśni. Wystarczy umieścić pojemnik z węglem w obszarach dotkniętych pleśnią — a działanie węgla sprawi, że zacznie ona stopniowo zanikać. Jeśli korzystacie z kompostowników — również powinniście zaprzyjaźnić się z węglem aktywnym — niewielki jego dodatek pozwoli bowiem na usunięcie nieprzyjemnych zapachów! Chcesz zwalczyć plamki i zarysowania na ciemnych drewnianych meblach i podłogach? W ich renowacji również pomoże Ci węgiel aktywny — zapamiętaj jednak, że musi być to węgiel drzewny! Przecierając nim uszkodzone powierzchnie, odnowisz meble i zatuszujesz niedoskonałości!

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze węgla aktywnego?

Istotnymi i najważniejszymi parametrami przy ocenie użyteczności węgla aktywnego są granulacja oraz liczba jodowa. Liczba jodowa świadczy o zdolnościach adsorpcyjnych węgli — im wyższa zdolność adsorpcji roztworu jodu na danym węglu, tym większa objętość porów i więcej miejsca na zanieczyszczenia, a co za tym idzie — lepsze zdolności sorpcyjne (pochłanianie) zanieczyszczeń z cieczy, takich jak barwa, związki wpływające na smak i zapach, generalnie związki organiczne (TOC) oraz związki chloru. Bardzo ważna jest również niska zawartość popiołu w węglu — oznacza to, że nie są uwalniane (lub są uwalniane, ale w bardzo nieznacznym stopniu) tzw. TDS, czyli Total Dissolved Solids. Wpływa to pozytywnie przede wszystkim na smak oczyszczanej cieczy.

Węgiel aktywny kokosowy, z brzozy syberyjskiej czy kamienny mineralny — który wybrać?

Węgiel aktywny drzewny z brzozy syberyjskiej, który oferujemy naszym Klientom, to węgiel cechujący się silnie porowatą strukturą (dzięki której skutecznie pochłania substancje niekorzystnie wpływające na jakość alkoholi) i pozwalający uzyskać bardzo wysoki stopień oczyszczenia, także ze związków mineralnych. Węgiel ten charakteryzuje również wpływ na specyfikę smaku i aromatu destylatów, cenioną przez liczne grono koneserów. Podobne subtelne nuty pozostawia także inny dostępny u nas węgiel, czyli kamienny węgiel mineralny.
W naszej ofercie znajdziecie również aktywny węgiel kokosowy, tworzony na bazie specjalnie wyselekcjonowanych łupin orzecha kokosowego, poddanych obróbce termicznej z parą wodną. Ze względu na swoją liczbę jodową (>900 mg/g) i granulację (0,6-2,36 mm) węgiel ten ma dużą objętość porów, a co za tym idzie, wysoką zdolność adsorpcji zanieczyszczeń wpływających na barwę, smak i zapach cieczy. Z przeprowadzonych testów wynika, że użycie aktywnego węgla kokosowego daje o wiele lepsze rezultaty, niż ten sam proces przeprowadzony z użyciem węgla kamiennego.

Jak używać węgla aktywnego w destylacji?

Umieść węgiel na sitku, przelej gorącą wodą z czajnika, następnie umieść pod bieżącą wodą z kranu (ok. 20°C) i przemywaj węgiel przez ok. 3 minuty, przewracając go na sitku, aż do momentu, gdy przelatująca przez niego woda będzie czysta. Następnie odstaw węgiel na pewien czas, by wyciekły z niego resztki wody. Po tym czasie węgiel gotowy jest do użytku. Zasada stosowania węgla aktywnego jest podobna do tej, jaka jest stosowana w typowych filtrach wodnych. Czas przepływu 1 L płynu przez złoże powinien wynosić minimum 1 godzinę (efektywność pochłaniania niepożądanych substancji zależy od czasu kontaktu płynu z adsorbentem). Alternatywnie, węgiel aktywny możesz umieścić w nylonowej siateczce i włożyć bezpośrednio do pojemnika z oczyszczanym płynem na czas nie krótszy niż 6 godzin, systematycznie mieszając. Efektywność działania węgla zależy również od temperatury płynu. Podwyższona temperatura nie sprzyja adsorpcji — optymalna temperatura dla procesu pochłaniania to 10°C.

Czy węgiel aktywny nadaje się do wielokrotnego użytku?

Tak! Jego wydajność ma jednak swoje limity i wiąże się to z samym procesem filtracji. Użyty ponownie węgiel sprawia, że filtrowany przezeń płyn charakteryzuje się trochę gorszym smakiem, jednak można przeprowadzić proces regeneracji węgla. W tym celu należy wypiec węgiel w piekarniku w temperaturze ok. 200°C, przez ok. 10-15 minut. Ta prosta czynność pozwoli na odzyskanie nawet do 30% aktywności węgla. Należy jednak pamiętać, że kiedy efekty działania substancji przestaną być satysfakcjonujące — należy węgiel wymienić na świeży.

...bo domowe jest lepsze!