Browin Blog - Choinka – jaką wybrać i jak o nią dbać?

Choinka – jaką wybrać i jak o nią dbać?

2023-11-22
ulubione

Choinka świąteczna – żywa czy sztuczna?

Choinka to podstawowy element świątecznej dekoracji, w mniejszym bądź większym wydaniu pojawiający się w niemal każdym domu. Trudno wyobrazić sobie tradycyjnie obchodzone Święta Bożego Narodzenia bez tego zielonego drzewka, pięknie ozdobionego i rozświetlonego lampkami. Choinka odgrywa kluczową rolę podczas Wigilii, bo przecież to pod nią Mikołaj podrzuca prezenty wszystkim tym, którzy na to zasłużyli…;).

W kwestii wyboru choinki dominują dwie opcje – jedna to zakup choinki żywej, w doniczce lub ciętej, a druga to wybór choinki sztucznej. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Choinka sztuczna to przede wszystkim brak problemów z sypiącym się igliwiem i możliwość cieszenia się jej obecnością jeszcze długo po Nowym Roku. Taką choinkę kupujemy zazwyczaj raz na kilka czy kilkanaście lat. Jednak czy jedynie o praktyczny punkt widzenia chodzi w tej świątecznej tradycji? Z pewnością nie tylko... Nic przecież nie zastąpi zapachu żywej choinki, uroku prawdziwych świerkowych czy jodłowych gałązek – i choć o takie drzewko trzeba dbać, to mamy przekonanie, że warto postawić na żywą choinkę – zwłaszcza taką w doniczce.

Dlaczego żywa choinka w doniczce jest lepsza od choinki ciętej?

Wspomnieliśmy powyżej, że naszym zdaniem najlepszym wyborem na Święta jest żywa choinka w doniczce. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Decydując się na drzewko w doniczce nie tylko zapewnimy sobie piękny i intensywny zapach drzewa iglastego, który wypełni nasz dom, ale także wykażemy się proekologicznym podejściem.

Choinka cięta po Nowym Roku jest już zazwyczaj w takim stanie, że nie pozostaje nic innego, jak tylko wyrzucenie jej na śmietnik – zwłaszcza kiedy w domu stała blisko grzejników. Drzewa iglaste ze względu na dużą ilość żywicy nie są dobrym materiałem opałowym, więc to jedyny los, jaki może spotkać ciętą choinkę.

Choinkę w doniczce możemy natomiast po okresie świątecznym przenieść do ogrodu przed domem, blokiem lub zabrać na działkę. Posadzona w ziemi ma szansę zostać z nami na długie lata. Taką „zewnętrzną” choinkę możemy również w kolejnych latach ozdobić bombkami i światełkami – i podziwiać ją z okna, balkonu czy tarasu.

Jeśli jednak nie mamy swojego ogrodu, mieszkamy w miejskiej betonowej puszczy i po Świętach nie będziemy mieli gdzie choinki posadzić, możemy się również zdecydować na wypożyczenie świątecznego drzewka w donicy. Coraz więcej firm oferuje tego typu usługi i jest to niewątpliwie opcja warta rozważenia.

Choinka – jaką wybrać i jak o nią dbać?

Choinka w doniczce – jaką wybrać?

Decydując się na żywe drzewko zapewniamy sobie rytuał corocznego wyboru choinki, będący niezwykle miłym elementem przedświątecznych przygotowań – i w który chętnie włączą się także dzieci.

Wybierając choinkę powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, czy jest prosta i jaki ma kształt, ale także na gatunek drzewka. W domu długo postoi sosna pospolita, która tak jak świerk pospolity ma najbardziej intensywny żywiczny zapach. Jeśli jednak na zapachu zależy nam nieco mniej, możemy zdecydować się na niekłującą jodłę kaukaską.

Kilka wskazówek dotyczących choinek

Niezależnie od tego, na jaki gatunek się zdecydujemy, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą cieszyć się żywym drzewkiem możliwie najdłużej.

• Choinkę warto kupić nie wcześniej niż 2 tygodnie przed Świętami.

• Po zakupie choinki należy jak najszybciej usunąć z niej siatkę, dzięki czemu drzewko pięknie rozłoży swoje gałązki.

• Drzewko przed wniesieniem z dworu do ciepłego pomieszczenia warto w miarę możliwości umieścić najpierw w pośredniej temperaturze – szczególnie przy sporych mrozach.

• Temperatura w pomieszczeniu, w którym docelowo będzie stała choinka, nie powinna przekraczać 20⁰C.

• Konieczne jest zadbanie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu – na poziomie ok. 50-60%.

• Pomieszczenie z choinką warto regularnie wietrzyć.

Choinka – jaką wybrać i jak o nią dbać?

Jak podlewać choinkę w doniczce?

Żywa choinka to roślina, o którą trzeba dbać jak o każdą inną. By pięknie wyglądała, niezbędna jest woda. Przy jej niedoborze choinka będzie usychać, gubiąc igły oraz zmieniając kolor. Dlatego tak ważne jest dbanie o jej regularne podlewanie. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, dlatego choinkę należałoby podlewać codziennie. Jeśli należysz do osób, którym zdarza się zapominać o podlewaniu roślin lub nie uśmiecha Ci się codzienne nurkowanie pod choinką i narażanie się na kłujące igły, doskonałym rozwiązaniem będą kule nawadniające. Umieszczenie w doniczce takich kul z wodą zapewni odpowiednie nawodnienie choinki.

W zależności od wielkości donicy oraz temperatury panującej w pomieszczeniu, warto zastosować dwie kule lub ich większą liczbę. Dzięki temu zapewnimy równomierny dostęp do wody dla całego systemu korzeniowego. Kule należy wypełnić letnią wodą, umieścić w ziemi i uzupełniać je z częstotliwością adekwatną do ubytku wody. Proste! Zwłaszcza w kulach transparentnych.

Dzięki zastosowaniu kul nawadniających nie musisz się obawiać o swoją choinkę – nawet gdy na Święta wyjedziesz do rodziny na kilka dni, kule zadbają, aby Twoje drzewko było odpowiednio podlane i dzięki temu pięknie się prezentowało także po Twoim powrocie.

Choinka – jaką wybrać i jak o nią dbać?

Do kiedy choinka może stać w domu?

Tradycyjnie choinkę rozbiera się w Święto Trzech Króli, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dobrze nawadniana choinka została z nami na dłużej. Jeśli zamierzamy posadzić choinkę w ogrodzie, po Nowym Roku powinniśmy wynieść ją w chłodne miejsce i posadzić w okolicach kwietnia.

...bo domowe jest lepsze!