Chcesz stworzyć swój własny barszcz biały na zakwasie, ale nie za bardzo wiesz, jak to zrobić? Specjalnie stworzona mieszanka starterowa sprawi, że przygotowanie domowego zakwasu na barszcz oraz chleb stanie się naprawdę łatwe. Dzięki niemu uzyskasz charakterystyczny, odpowiednio kwaśny smak, którym zachwycisz wszystkich bliskich! Jeden produkt wykorzystasz zarówno do wypieku chleba, jak i zrobienia pożywnej zupy, dlatego nie czekaj i zaproś go do własnej kuchni! Tradycyjny, biały barszcz sprawdzi się na obiad na co dzień, nie tylko od święta! Idealny na Wielkanoc
Barszcz biały z domowym chlebem na zakwasie
Dania
2022-01-26
Do słoika wsyp 2 g startera do zakwasu i nalej 0,5 L letniej wody. Po upływie 15 min dosyp 40 g (4 łyżki) mąki pszennej pełnoziarnistej i wymieszaj. Słoik przykryj nakrętką i pozostaw w temperaturze pokojowej na 6 dni, codziennie mieszając. Ważne jest, aby nie zamykać szczelnie słoika podczas hodowania, ponieważ zachodzą w nim procesy fermentacyjne i wydzielają się gazy. Ugotuj bulion warzywny lub warzywno-mięsny z ulubionymi przyprawami. Dodaj zakwas do 2 L bulionu, przypraw do smaku solą, majerankiem, pieprzem, czosnkiem. Najlepiej smakuje z podsmażoną kiełbasą, gotowanym jajem i świeżo upieczonym chlebem.
Do słoika wsyp 6 g startera do zakwasu i nalej 50 ml wody. Po upływie 15 min dosyp 50 g (5 łyżek) mąki pszennej pełnoziarnistej i wymieszaj. Słoik przykryj nakrętką i pozostaw w temperaturze pokojowej przez 2 dni. Po upływie tego czasu dolej 50 ml wody i 50 g (5 łyżek) mąki pszennej pełnoziarnistej. Wymieszaj i pozostaw na kolejną dobę. Po upływie tego czasu pobierz do naczynia 100 g zakwasu i wymieszaj ze 100 ml wody, 200 g mąki pszennej typu 720 i 8 g soli. Ciasto po wyrobieniu pozostaw na ok. 12 godz. w temperaturze pokojowej. Następnie piecz chleb przez ok. 30 min w temperaturze 220°C.
Do pozostałego zakwasu dodaj 50 g (5 łyżek) mąki pszennej pełnoziarnistej i 50 ml wody. Wymieszaj i pozostaw do następnego wypieku, najlepiej na 1-2 dni. Jeśli nie chcesz piec chleba od razu, możesz umieścić zakwas w lodówce na nie dłużej niż tydzień, a następnie doprowadzić do temperatury pokojowej i powtórzyć proces dokarmiania.
Mieszanka drobnoustrojów znajdujących się w zakwasie wytwarza najlepsze aromaty do maksymalnie 3 powtórzeń.
...bo domowe jest lepsze!