Wino lodowe to dość rzadko spotykane, ale wysoko cenione przez koneserów wino o słodkim, łagodnym smaku i silnym aromacie. Zawiera 9-12% alkoholu, 15-35% cukru, a jego kwasowość kształtuje się na poziomie 8-14 g/l. Przygotowywane jest z winogron, które zamarzają na krzakach, a następnie jest wyciskane przed rozmarznięciem. Różnica w technologii produkcji klasycznych win gronowych i win lodowych polega na zastosowaniu szczególnej procedury przygotowania moszczu. Do produkcji wina lodowego moszcz pozyskuje się z winogron zamrożonych do temperatury -7℃. W tej temperaturze woda zawarta w gronach jest zamrożona, zaś sok zawierający zwiększone ilości cukru i kwasów pozostaje w formie płynnej. Wina lodowe cieszą się dużą popularnością w USA, Kanadzie, Niemczech i Austrii. Przygotowuję się je ze szczepów winorośli Riesling i Regent, choć nie jest to regułą. Wszystkim pełnoletnim osobom polecamy nasz przepis na wino lodowe, które na pewno zachwyci wyjątkowym aromatem.
Przepis na wino lodowe
Przygotowanie:
1. Winogrona odszypułkuj.
2. Po odszypułkowaniu winogrona zmiażdż i włóż do pojemnika fermentacyjnego (grona możesz zmiażdżyć już w pojemniku).
3. Dodaj Pektoenzym i pirosiarczyn potasu.
4. Pozostaw pod przykryciem na 1-2 dni.
5. Następnie przy użyciu prasy wyciśnij sok.
6. Wyciśnięty sok wstaw do zamrażarki.
7. Rozszczelnij pojemnik z zamrożonym sokiem (ewentualnie zrób otwory w pokrywie).
8. Pojemnik z rozmrożonym sokiem (koncentratem) ustaw pod kątem nad pustym balonem i przelej do niego 4-5 L. Odstaw balon i zaczekaj, aż koncentrat osiągnie temperaturę otoczenia.
9. Używając zestawu Bayanus Strong Vita dodaj do balonu wskazaną ilość uwodnionych drożdży oraz pożywki.
10. Balon zabezpiecz korkiem z rurką fermentacyjną i pozostaw do fermentacji w temperaturze pokojowej na ok. 4 tygodnie - w celu wyklarowania wina.
11. Wino zlej znad osadu.
12. Gotowe wino zabutelkuj. Powinno leżakować co najmniej rok - im dłużej je przechowasz, tym będzie lepsze.