Ten przepis jest dla wszystkich, którzy posiadają szynkowar i szukają inspiracji na nowe dania z jego użyciem oraz dla tych, którzy jeszcze go nie mają, aby przekonali się jak prosto, właśnie za pomocą szynkowaru, stworzyć można domową wędlinę na co dzień i od święta. Rolowany boczek świetnie sprawdzi się na zdrowych kanapkach z dodatkiem kiełków z własnej uprawy. Przypominamy, że przygotowywanie potraw to świetny pomysł na „zresetowanie” głowy i odskocznia od codziennych trosk. Dbajcie o zdrowie!
Przepis na boczek z szynkowaru
Przygotowanie:
Boczek rozklep na długość szynkowaru - tak, aby można było go zawinąć jak roladę.
Mięso wieprzowe zmiel przez maszynkę, najlepiej używając sita o grubych oczkach (8-10 mm) lub użyj już wcześniej zmielonego mięsa. Większą ilością soli dokładnie natrzyj boczek, resztę soli dodaj zaś do mięsa mielonego.
Mielone dokładnie wyrób z przyprawami. Rozłóż płat boczku na desce, a następnie wyłóż na nim równą warstwę mielonego mięsa. Całość zwiń w roladę i umieść na osłonce z przyprawami w taki sposób, aby przyprawy dotykały mięsa.
Jeśli jest taka potrzeba, dopasuj osłonkę na długość i szerokość mięsa, docinając ją w odpowiednich miejscach. Następnie zawiń mięso w osłonce i włóż do szynkowaru.
Szynkowar szczelnie zamknij. W otworze na szczycie urządzenia umieść termometr umożliwiający pomiar temperatury wewnątrz mięsa. Szynkowar umieść w garnku z wodą. Całość parz w temperaturze 75-90°C, aż do uzyskania wewnątrz rolady 70°C.
Po tym czasie naczynie szynkowaru wyjmij z garnka z wodą i pozostaw do wystygnięcia. Następnie szynkowar umieść w lodówce. Po kilku godzinach (minimum 5) rolowany boczek możesz wyciągnąć z szynkowaru. Z gotowego boczku odklej osłonkę, przyprawy będą idealnie przylegać do powierzchni mięsa.