Browin Przepiśnik - Domowe Piwo Lager

Domowe Piwo Lager

Trunki i napoje

2019-01-03 Drukuj
Udostępnij
śr. 4 | ilość ocen: 1
ulubione

Piwem lager nazwiemy każde piwo dolnej fermentacji, czyli takiej, która przebiega w niskich temperaturach około 6-12°C. Dawniej, piwa typu lager warzono jedynie w miesiącach zimowych, ponieważ przechowywanie ich w niskich temperaturach umożliwiało zachowywanie ich trwałości i świeżości. Dziś jednak piwa tego typu można przyrządzać przez cały rok, nie tylko w specjalistycznych browarach, ale także w domowym zaciszu. Zachęcamy zatem do zapoznania się z przepisem, który umożliwia wykonanie tego zdrowotnego dla organizmu człowieka trunku.

Przepis na Domowe Piwo Lager

Przygotowanie:

Słód ześrutuj w celu rozdrobnienia ziarna oraz połamania łusek. Możesz go zamówić w gotowej ześrutowanej formie lub ześrutować samodzielnie przy pomocy profesjonalnego śrutownika (ewentualnie, gdy nie masz możliwości użycia śrutownika, śrutowanie można wykonać przy pomocy młynka do kawy). Do garnka o pojemności 40 litrów wlej 14 litrów wody, podgrzewaj do temperatury 65°C. Dodaj ześrutowany słód, mieszaj długą plastikową łyżką, równomiernie rozprowadź słód w wodzie. Temperaturę ustal na 61-63°C. W tej temperaturze otrzymasz zacier przez 30-60 minut.


**Rozpoczynając zacieranie, pobierz próbkę zacieru na biały talerzyk – dodaj kroplę wskaźnika jodowego skrobi – zawarta w słodzie skrobia zabarwi się na kolor fioletowy. Zacieranie prowadź aż do tak zwanej negatywnej próby jodowej – czyli braku zabarwienia wskaźnika.


Temperaturę podnieś do 72°C, utrzymując ją przez kolejne 30 minut. W międzyczasie sprawdzaj stopień rozłożenia skrobi za pomocą barwnika. Dzięki zmianom temperatur skrobia szybciej się rozłoży, zacier będzie mniej kleisty i będzie się łatwiej klarować.  Wskaźnik jodowy skrobi nie powinien zmieniać koloru (nie będzie zabarwiał się na fioletowo). Wtedy proces zacierania można uznać za zakończony. Po upływie zadanego czasu podnieś temperaturę do 78°C, pozostaw na 10 minut, co jakiś czas mieszaj, aby nie dopuścić do przypalenia zacieru.


Następnym etapem jest filtracja brzeczki. Zacier ostrożnie przenieś do pojemnika filtracyjnego o pojemności 30 litrów. Chwilę odczekaj, aby powstało tak zwane złoże filtracyjne. Następnie zacier przefiltruj przez lejek z gazą/sitkiem lub użyj filtratora z oplotu umieszczonego w zbiorniku, aby oddzielić młóto od brzeczki. Jeśli większa część brzeczki została przefiltrowana, powstałe młóto musisz wysłodzić, czyli przelać wodą o temperaturze około 80°C, aby wypłukać cukry pozostałe po zacieraniu. Wysładzanie prowadź za pomocą 10-12 litrów wody. Nadmiar wody odparuj przy procesie chmielenia.  Możesz sprawdzić poziom cukru za pomocą cukromierza.


Chmielenie brzeczki – 60 minut

Następnym etapem jest chmielenie brzeczki. Całość umieść w garnku i doprowadź do wrzenia. Zadaną dawkę Chmielu goryczkowego – MARYNKA, dodaj powoli z uwagi na możliwość wykipienia roztworu. Garnka nie przykrywaj, brzeczka powinna parować. Po upływie 45 minut dodaj zadaną ilości chmielu aromatycznego – LUBELSKI.  Po upływie 15 minut (łącznie trwa 60 minut) chmielenie jest zakończone.  Do chmielenia możesz użyć chusty do chmielenia, umieszczając w niej chmiel, aby nie umieszczać go bezpośrednio w brzeczce. Natomiast jeśli gotujesz go bezpośrednio w brzeczce, po zakończeniu chmielenia należy go przefiltrować, oddzielić od brzeczki przez sitko lub filtrator z oplotu. Klarowną brzeczkę intensywnie wymieszaj, aby ją napowietrzyć, a następnie schłodź jak najszybciej. Do tego celu najlepiej użyj chłodnicy zanurzeniowej. 


Kolejno mierzymy poziom cukru za pomocą cukromierza. 

Brzeczka powinna mieć około 12 – 15°BLG. W międzyczasie możesz przygotować drożdże. Zawartość torebki umieść w wodzie o temperaturze około 25°C. Pozostaw na około 20 – 30 minut, aby się uwodniły.  Po ostygnięciu brzeczki do 15°C dodaj drożdże. Fermentor szczelnie zamknij i załóż rurkę fermentacyjną wypełnioną do połowy wodą. Fermentacja powinna przebiegać w temperaturze około 6-10°C – są to najlepsze warunki dla drożdży dolnej fermentacji. Ze względu na trud uzyskania temperatury w warunkach domowych możesz ewentualnie podwyższyć temperaturę do maksymalnie 18 stopni, natomiast polecane jest utrzymanie niższej ze względu na zachowania odpowiednich aromatów oraz prawidłowego dofermentowania piwa. Najlepsze piwo wychodzi, gdy jest fermentowane w 10 stopniach Celsjusza.


Po fermentacji burzliwej młode piwo przelej na fermentację cichą. Ma ona na celu sklarowanie i dojrzewanie piwa. Płyn ściągnij znad drożdży za pomocą wężyka do drugiego zbiornika fermentacyjnego. Wężyk powinien być zanurzony odpowiednio w brzeczce, aby uniknąć napowietrzania i zakażenia piwa. Po przelaniu pojemnik szczelnie zamknij i pozostaw na kolejne 7 dni w tej samej temperaturze. W czasie fermentacji cichej nie musisz już używać rurki fermentacyjnej. W tym czasie pobierz próbkę piwa. Cukromierz powinien wskazywać od 2-4°Blg, co oznacza, że fermentacja burzliwa została zakończona. Po upływanie tygodnia możesz rozlać nasze piwo do butelek. W tym celu na litr piwa dodaj około 6 gramów glukozy, by piwo było pysznie gazowane. Każdą butelkę oraz kapsle dokładnie umyj, oraz zdezynfekuj za pomocą pirosiarczanu potasu. Cukier możesz rozpuścić w niewielkiej ilości wody i dodaj do całego nastawu. Na 20 litrów piwa potrzebujesz około 150 gramów glukozy. Cukier możesz również dodać w odpowiedniej ilości za pomocą miarki do cukru, bezpośrednio do każdej butelki - 3 gramy na każde 0,5 litra piwa. Butelki zamykamy za pomocą kapslownicy.


Po upływie około 4 tygodni piwo powinno się już dobrze nagazować. W praktyce czas „leżakowania” piwa jest zależny od rodzaju piwa. Polecane jest próbowanie po jednej buteleczce co jakiś czas i sprawdzenie, kiedy piwo zacznie nam smakować.


Co dla zróżnicowania smaku?

Na cichą fermentację możesz do piwa dodać trochę imbiru, miodu, czy też syropu malinowego. Wtedy piwo zmieni smak odpowiednio dla różnych gustów. Według standardowego przepisu wyjdzie nam „jasne pełne”. Polecamy próbować z różnymi ilościami chmielu i jego rodzajami, różnymi słodami, dodatkami, aby nasze piwo było nieprzeciętne.



Uwaga:

1. UWAGA! Wszystkie sprzęty powinny być odpowiednio zdezynfekowane i oczyszczone. Do tego celu używamy pirosiarczanu potasu wg instrukcji na opakowaniu.

2. UWAGA! Fermentacja powinna przebiegać w temperaturze około 6-13°C – są to najlepsze warunki dla drożdży dolnej fermentacji. 

Ze względu na trud uzyskania temperatury w warunkach domowych można ewentualnie podwyższyć temperaturę do maksymalnie 21 stopni, natomiast polecamy utrzymanie niższej ze względu na zachowania odpowiednich aromatów oraz prawidłowego dofermentowania piwa.

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

lager

piwo lager

domowe piwo

piwo domowej roboty

domowy browar

browar

jasne piwo