Wyprawa do lasu może zakończyć się bardzo owocnie. W polskich lasach znajdziemy nie tylko maliny i jagody, ale także coraz bardziej doceniane ze względu na swoje właściwości jeżyny. Te soczyste i aromatyczne owoce to nie tylko składnik wielu przetworów takich jak dżemy, czy kompoty. Leśne jeżyny to pożądany składnik wielu win (zarówno tych czystych, jak i mieszanych).
Wino jeżynowe zachwyca swym smakiem i barwą. Jest trunkiem, którego nie może zabraknąć w piwniczce po upływie upalnego lata. Pozwala na wspomnienia ciepłych dni i wypraw do lasu, które po czasie procentują. Przepis na wino z jeżyn jest bardzo prosty. Krok po kroku pokażemy Ci jak samodzielnie przygotować ten owocowy trunek, jakie drożdże do wina wybrać oraz kiedy je zlewać, aby Twoje domowe wino zachwycało wszystkich biesiadników.
Przygotowanie:
Oddziel owoce od szypułek i dokładnie je umyj. Następnie lekko rozgnieć jeżyny, Pektoenzym oraz przygotowane wcześniej (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) drożdże. Całość pozostaw na 2 doby. Następnie odciśnij owoce.
Cukier podziel na dwie równe porcje, które wykorzystasz do przygotowania syropu cukrowego. Pierwszą porcję syropu dodaj po odciśnięciu owoców. Jedna porcja syropu powinna zawierać 1 kg cukru i 1,5 L wody (możesz podgrzać wodę, aby łatwiej rozpuścić w niej cukier, jednak przed wlaniem do nastawu pamiętaj wystudzić syrop). Dodaj również połowę porcji pożywki.
Łączna ilość wody dodana do moszczu (zarówno do owoców, jak i do przygotowania syropów cukrowych) powinna wynosić 3 L.
Balon zakryj korkiem z rurką fermentacyjną. Po 6-8 dniach dodaj kolejną porcję syropu cukrowego (1 kg cukru + 1,5 L wody) oraz pozostałą część pożywki. Pozostaw całość do dalszej fermentacji na ok. 4 tygodnie. Po tym czasie wino możesz zlać znad powstałego osadu i pozostawić do tzw. cichej fermentacji, aż się zakończy. Oczywiście w tym momencie można skorygować smak (ewentualnie dodać cukru). Gdy w winie przestanie wydzielać się gaz i jest ono klarowne, przelej je do butelek i ciesz się zrobionym przez siebie trunkiem.