Browin Przepiśnik - Domowy ser typu mozzarella

Domowy ser typu mozzarella

Nabiał

2019-01-14 Drukuj
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 3
ulubione

Mozarella to ser podpuszczkowy pochodzący z Włoch. Tradycyjnie wytwarzany wyłącznie z mleka bawolic. Najczęściej ser ten jest produkowany w formie jednej, zwartej kulki lub małych kuleczek w serwatkowej zalewie, która pozwala na zachowanie wilgoci. 

Mozarella jest składnikiem wielu dań – przede wszystkim najpopularniejszych włoskich potraw np. pizzy i lazanii. Znakomicie smakuje z pomidorami skropiona oliwą z oliwek. Można ją dodawać także do sałatek lub kanapek. Jest cennym źródłem wapnia, witaminy B12 i nasyconych kwasów tłuszczowych. Dziś w domowych warunkach każdy może spróbować stworzyć własną wersję tego popularnego sera. Krok po kroku przedstawiamy, jak to zrobić.

Jak zrobić domowy ser typu mozzarella?

Przygotowanie:

Mleko wlej do garnka. Nie podgrzewaj. Kwasomix rozpuść w szklance zimnej wody, a następnie cały czas mieszając, dodaj powoli do mleka. Podgrzej mleko do 32°C, nie przestając mieszać. W miarę zbliżania się do tej temperatury, w mleku zaczną się wytrącać „nitki” i "kłaczki" masy serowej. 


Uwaga: 

Jeśli nie udało Ci się uzyskać tego efektu w temperaturze 32°C, podgrzej mleko do temperatury 38°C. W międzyczasie odmierzoną ilość podpuszczki rozpuść w 50 ml przegotowanej wody o temperaturze 38°C. Dodaj ją do garnka i całość zamieszaj kilkoma zdecydowanymi ruchami. Nie mieszaj zbyt długo, gdyż już po minucie zaczyna się proces tworzenia skrzepu. Pozostaw na 15 minut.  Skrzep przełóż na durszlak lub formę serowarską, lekko odciskając, dzięki czemu pozbędziesz się nadmiaru serwatki. Podziel masę na mniejsze kawałki. Każdy sparz w temperaturze 75-80°C, a następnie wygniataj w rękach, sprawdzając konsystencję. Powtarzaj ten proces do uzyskania gładkiej i zwartej konsystencji. Następnie uformuj w kształt kuli. Każdą z uformowanych kul zahartuj w bardzo zimnej wodzie.  Ser należy przechowywać w solance i spożyć przed upływem 3 dni.

Domowy ser typu mozzarella

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

domowy ser

mozzarella

jak zrobić ser

podpuszczka mikrobiologiczna