Browin Przepiśnik - Kiełbasa domowa krakowska – parzona

Kiełbasa domowa krakowska – parzona

Mięso i wędliny

2023-05-03 Drukuj
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 2
ulubione

Kiełbasa krakowska to jedna z najbardziej znanych wędlin w Polsce. Jej przygotowanie w domowym zaciszu nie jest, aż tak trudne jakby się wydawało. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwość. Czas oczekiwania na pyszną, pachnącą i obsuszoną kiełbasę to kilka dni. Warto jednak poczekać, by móc zachwycać się jej smakiem i aromatem!


Jak zrobić kiełbasę krakowską?

Przepis na domową kiełbasę krakowską - parzoną

Przygotowanie:

Dzień przed rozpoczęciem przygotowywana kiełbasy pokrój mięso na kawałki o wielkości ok. 3x3 cm i pekluj na sucho w temperaturze 4-6 ºC. Dodaj zatem do mięsa odważoną część soli i saletry, wymieszaj, po czym odstaw całość na 24 godziny. (Peklowanie na sucho polega na pokrojeniu mięsa i zasoleniu wraz z dodatkiem odważonej saletry i dokładnym wymieszaniu — a następnie odstawieniu do chłodnego miejsca).

Po okresie peklowania podziel całe mięso na połowę i jedną część rozdrobnij w maszynce do mielenia mięsa. Wieprzowinę zmiel przez sito o grubości oczek około 10 mm. Słoninę natomiast przez sito o grubości oczek 8 mm. Wołowinę dwukrotnie zmiel przez sitko o oczkach o wielkości 3 mm i dokładnie wyrób z 50 ml zimnej wody.

Wszystkie rodzaje zmielonego mięsa połącz ze sobą, dopraw mieszanką przypraw do kiełbasy krakowskiej (ewentualnie dopraw do smaku solą, pieprzem i słodką papryką), a następnie dokładnie wyrób. W międzyczasie namocz osłonki białkowe w 10-15% roztworze soli (1/2 szklanki soli na 1 L wody) w temperaturze około 25 °C przez 30 minut.
Po 30 minutach osłonki są gotowe do napełniania ich farszem mięsnym.
W tym celu użyj nadziewarki z wykorzystaniem szprycy o średnicy 26 mm.
Należy pamiętać, aby mięso upychać w osłonce bardzo dokładnie i ciasno. Końce osłonki zwiąż nićmi wędliniarskimi, tworząc odcinki o długości mniej więcej 20 cm.
Tak przygotowane kiełbasy parz w temperaturze 75 °C przez 45 minut. Po tym czasie wyciągnij je i studź w chłodnej wodzie, a następnie powieś do wyschnięcia — wedle uznania.

Uwaga!

Kiełbasa po sparzeniu nadaję się od razu do zjedzenia. Można ją również odwiesić w chłodne miejsce do wysuszenia.

*Kiełbasy, które zostały umieszczone na zdjęciu, zostały przyrządzone w tym samym czasie, z tych samych składników. Różnica w stopniu ich zasuszenia wynika jedynie z zastosowania dwóch odmiennych rodzajów osłonki białkowej.

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

zostańwdomu

zostanwdomu