Browin Przepiśnik - Domowe piwo chmielone na zimno

Domowe piwo chmielone na zimno

Trunki i napoje

2024-05-14 Drukuj
Udostępnij
śr. 0 | ilość ocen: 0
ulubione

Lubisz piwo? Mamy dla Ciebie propozycję!

Jeśli podjęcie decyzji o robieniu domowego piwa cały czas przed Tobą, to teraz jest najlepszy czas. W przypadku gdy niejedno piwo z brewkitu już przygotowałeś i chciałbyś poeksperymentować, polecamy nasz przepis na piwo Coopers Draught chmielone na zimno. Chmiel Citra to jeden z najbardziej aromatycznych amerykańskich chmieli. Nadaje piwu intensywny aromat tropikalnych owoców. W połączeniu z kwiatową nutą, lekkim chmielowym smakiem i lekko gorzkim finiszem piwa Draught, stworzysz ciekawą kompozycję, którą będziesz mógł się raczyć podczas wiosennego grillowania. Polecamy!

Przepis na domowe piwo chmielone na zimno

Przygotowanie: 

Wskazówka: Sprzęty używane do przygotowania piwa dokładnie umyj i wypłucz, używając np. pirosiarczynu potasu lub Oxi Turbo.

Wyjmij drożdże spod wieczka koncentratu. Zamknięte puszki koncentratu i ekstraktu włóż na 10 minut do naczynia z gorącą wodą, aby upłynnić ich zawartość. Do dużego garnka wlej 2-3 L gorącej wody, dodaj zawartość puszek i dokładnie wymieszaj, by składniki te dobrze się rozpuściły. Drożdże dodaj do szklanki z wodą o temp. 25-28℃. Pozostaw je na 20-30 minut do uwodnienia. 

Do naczynia fermentacyjnego (pojemnika lub balonu) wlej wystudzoną brzeczkę i uzupełnij letnią wodą do max. 20 L. Całość dokładnie wymieszaj. Gdy temperatura roztworu mieści się w granicach 21-27°C, wlej uprzednio przygotowane drożdże piwowarskie i ponownie całość zamieszaj – przez kilka minut.

Wskazówka: Brzeczkę można wlewać do naczynia fermentacyjnego z pewnej wysokości, co spowoduje prawidłowe napowietrzenie roztworu.

Naczynie fermentacyjne zamknij i zamontuj rurkę fermentacyjną wypełnioną do połowy wodą. Polecamy zmierzyć zawartość ekstraktu w stopniach Blg.

Po 3-4 dniach fermentacji do nastawu dodaj wyparzony woreczek z porcją 30 g chmielu Citra – nastąpi chmielenie na zimno. Woreczek z chmielem wyjmij po fermentacji. Po wypłukaniu możesz go użyć przy kolejnych piwach. 

Pozwól piwu fermentować przez około 7-10 dni, aż osiągnie 0-2 Blg (zawartość cukru sprawdzaj za pomocą cukromierza). Jeśli wskazania cukromierza będą na wspomnianym wyżej poziomie, piwo możesz zlać do butelek. W tym celu do każdej butelki dodaj około 4 g cukru lub glukozy. Butelki zakapsluj lub zakręć i odstaw do nagazowania na około 3-4 tygodnie.

Piwo będzie najlepsze po 3-4 miesiącach.

Polecamy próbować co jakiś czas po buteleczce, odkrywając, kiedy smak stanie się dla nas najlepszy 😊

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

draught

domowe piwo

z brewkitu

jak zrobić piwo

chmielenie

chmiel Citra

chmielenie na zimno